تحلیل سیتی بانک از عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی
۱۳۹۵-۰۲-۲۱
پیش بینی موسسه بی ام او از روند قیمت جهانی طلا و نقره تا پایان امسال
۱۳۹۵-۰۲-۲۴

اختلاف نظر کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی در خصوص روند قیمت طلا

به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز، تازه ترین نظرسنجی حاکی است که اکثر سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد ولی کارشناسان اقتصادی به کاهش قیمت طلا در هفته آتی رای داده اند.

بر اساس این گزارش در نظرسنجی آنلاین کیتکو و توییتر بیش از ۶۶۳ نفر از سرمایه گذاران بین المللی شرکت کرده اند که از این تعداد ۴۵۸ نفر معادل ۶۹ درصد اعلام کرده اند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. ۱۲۴ نفر معادل ۱۹ درصد نیز به کاهش قیمت طلا رای داده اند. ۸۱ نفر معادل ۱۲ درصد نیز اعلام کرده اند که قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد داشت.

از ۲۶ کارشناس ارشد اقتصادی نیز که در نظرسنجی کیتکو نیوز شرکت کرده اند، ۱۳ نفر معادل ۵۰ درصد به کاهش قیمت طلا در هفته آینده رای داده اند. ۹ نفر معادل ۳۵ درصد نیز اعلام کرده اند که قیمت طلا در روزهای آینده افزایش خواهد یافت و ۴ نفر معادل ۱۵ درصد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا با تغییر چندانی روبرو نمی شود.

قیمت جهانی طلا در هفته ای که گذشت با کاهش ۱.۶ درصدی روبرو شده است. طلا نتوانسته است روند صعودی قیمت را که پس از انتشار آمارهای ناامید کننده بازار اشتغال آمریکا آغاز کرده بود، ادامه دهد و بار دیگر با کاهش روبرو شده است.

افزایش ارزش دلار آمریکا در روزهای اخیر تاثیر زیادی بر افت مجدد قیمت جهانی طلا داشته است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که روند صعودی ارزش دلار در برابر یورو و سایر ارزهای معتبر بین المللی ادامه خواهد یافت و این عامل تاثیر مهمی بر ادامه روند نزولی قیمت طلا دارد.

آدام باتون از پایگاه اینترنتی فارکس لایو تاکید کرد: ارزش دلار طی هفته آینده نیز افزایش خواهد یافت. به نظر من قیمت طلا طی روزهای آینده تا سطح ۱۲۵۰ دلاری کاهش خواهد یافت. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در روزهای آینده ۱۳۰۰ دلار خواهد بود. تا زمانی که طلا نتواند سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری را بشکند نمی توان نسبت به افزایش بیشتر قیمت چندان امیدوار بود.

به نظر می رسد با آغاز دوران کاهش تقاضای فصلی برای طلا، فشار بیشتری بر قیمت این فلز زرد وارد خواهد شد.

آینده می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده نیز می تواند عامل موثری بر قیمت جهانی طلا باشد. افزایش نرخ بهره می تواند موجب رشد ارزش دلار و در نتیجه کاهش قیمت طلا شود.

البته با توجه به وضعیت رشد اقتصادی و بازار کار آمریکا بعید به نظر می رسد که فدرال رزرو بخواهد حداقل در نشست ژوئن نرخ بهره را افزایش دهد.

دیگر عامل موثر بر قیمت طلا از دیدگاه کارشناسان اقتصادی سیتی بانک، برگزاری همه پرسی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا است که قرار است ۲۳ ژوئن یعنی ۳ تیرماه برگزار شود.

تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری والش تریدینگ نیز ضمن اشاره به کاهش مجدد قیمت طلا به سرمایه گذاران بین المللی توصیه کرده اند که اکنون بهترین فرصت برای خرید و سرمایه گذاری است.

گزارش سایت طلا حاکیست، به نظر می رسد روند نزولی ارزش دلار تحت تاثیر آمارهای ناامید کننده اقتصادی در آمریکا ادامه خواهد یافت و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود.

تحلیلگران موسسه اف سی استون نیز تاکید کردند که نوسانات موجود در بازار بین المللی سهام و ارز تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا  نوسانات اخیر آن داشته است. به نظر می رسد نوسانات شاخص سهام و مسیر ارزش دلار در روزهای آینده بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد داشت.

منبع: سایت طلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *