36147-849524
کاهش قیمت طلا در آستانه نشست بانک مرکزی انگلیس و انتشار آمارهای اشتغال آمریکا
۱۳۹۵-۰۵-۱۴
35931-101797
کاهش نرخ بهره انگلیس قیمت جهانی طلا را افزایش داد
۱۳۹۵-۰۵-۱۵
نمایش همه
36145-681388

وقتی از چهار باغ عباسی وارد آن می شوی و پا بر کف سنگی این بازار می گذاری، اُبهت و عظمت این بنا لحظه ای متوقفت می کند. تکرار طاقهای گنبدی شکل نمایی زیبا خلق کرده است که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. دورنمایی بدیع و چشم نواز که حاصل سقف بلند و مکرّر آن است. «بازار بلند اصفهان»، نامی برازنده که اولین بار این بر بازار قرارگرفت و با حضور هنرمندان و اهالی هنر در آن به « بازار هنر » معروف گردید. اگر چه رفته رفته هنرمندان این بازار تغیر ماهیت داده و از هنرهای تجسمی و صنایع دستی به هنر و صنعت طلا، نقره و جواهر تغییر کاربری دادند.

ساخت بازار هنر از شاهکارهای معماری دوره صفوی و نتیجه کار اساتید و معماران ایرانی است که از سال۱۰۸۳ تا سال ۱۰۸۵ هجری شمسی به طول انجامیده است. این بنا در زمان صفویه با عنوان بازارِ کاروانسرای مادر شاه معروف بود که همراه خود کاروانسرای مادر شاه (هتل عباسی امروزی) را جای می داد، و به همراه مدرسه شاه سلطان حسین (مدرسه چهارباغ امروزی) هر سه یک مجموعه وقفی محسوب می شود.

اگر به سقف آجری و بلند این بازار نگاه کنی به زیبایی معماری و ارتفاع بلند آن پی خواهی برد که به نظر بیش از ارتفاع ۸ متر اعلام شده می رسد، و در میابی که این بازار دارای دو طبقه است، طبقه بالا مخصوص کارگاه ها و انباری و طبقه پایین دکانهایی که مخصوص عرضه کالاست.

اواسط این بازار طرح متفاوت طاقها و یک درب بزرگ چوبی توجه همگان را به خود جلب می کند دربی که همیشه بسته است و به هتل عباسی منتهی می شود.

شور و هیجان در این بازار شور و هیجان خاصی است، جوشش و خروشی فارغ از مال اندوزی و منفعت طلبیهای مرسوم روزمره. آرامش اینجا حاصل زیبایی شناسی پدیدآورندگان ماهر این بناست، در تکرار همه المانهای هنری این بازار در طول۲۰۰ متر به فضایی روح افزا و ماندگار می رسی که هر رهگذر و بیننده ای را مدهوش می کند.

لینک تصاویر : http://www.tala.ir/news/detail/36145

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *