باند توزیع ارز تقلبی و سکه عیار پایین / جریمه ۶ برابری متخلفان

۳میلیون و ۴٧ هزار تومان؛ قیمت سکه طرح جدید
۱۳۹۷-۰۴-۱۲
سرمایه‌گذاران «عسکه» نباید با تصمیمات ناگهانی غافلگیر و تنبیه شوند
۱۳۹۷-۰۴-۱۲

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد:

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران از کشف باندهای توزیع ارز تقلبی و شمش عیار پایین خبر داد و گفت: با گیرندگان ارز دولتی که ارز را در مسیر تعریف شده استفاده نکردند، بدون اغماض و مماشات برخورد می‌‌شود.
باند توزیع ارز تقلبی و سکه عیار پایین / جریمه ۶ برابری متخلفان  باند توزیع ارز تقلبی و سکه عیار پایین / جریمه ۶ برابری متخلفان 352712599767578

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی اکبر پوراحمد نژاد در مورد آخرین اقدامات انجام شده در مبارزه با قاچاق ارز به فارس گفت: در حال حاضر اماکنی که در آن دلالان ارزی تجمع می‌کردند و باعث تحریک شرایط عمومی می‌ شد، توسط پلیس و تعزیرات در حال پاکسازی است.

وی با اشاره به سوء استفاده برخی از افراد برای عرضه دلار‌های تقلبی و سکه‌های با عیار پایین افزود: تیم‌های ما با کمک نیروی انتظامی در این زمینه فعالیت جدی دارند.

این مقام مسئول با اشاره به کشف یک باند عرضه ارز تقلبی ادامه داد: با رد زنی این باند در یکی از استان‌های غربی شناسایی شد و ۵ نفر هم دستگیر شدند.

کشف ۱۴۶ هزار دلار و ارز تقلبی

پوراحمد نژاد گفت: در این محل مقادیر قابل ملاحظه‌‌ای ارز تقلبی و ۱۴۶ هزار دلار تقلبی کشف شد.

وی با بیان اینکه ما به مردم هشدار دادیم، تا در این بازار هیجانی فریب یک عده کلاهبردار را نخوردند،  افزود: توزیع ارزهای تقلبی از شبکه پیامکی و سیستم‌های مجازی صورت می‌گیرد و متاسفانه  عوام و کسانی که از این کار سررشته‌ ای ندارند، با اطمینان به هر فردی ممکن است، دچار ضرر و زیان شوند.بارها به مردم اعلام شده است که محل تامین ارز صرافی مجاز یا مجموعه بانک‌ها است و با خرید ارز تقلبی قطعا در زمان واگذاری مشکلاتی برای خریداران پیش خواهد آمد که هیچ مسئولیتی به عهده ساختار حاکمیتی نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: روند بررسی قضایی در این مورد در حال انجام است. در مقوله برخورد با شبکه‌های ورود شمش‌ طلا و شمش‌های شبه طلا و پلاتین (طلای سفید) اقدامات خوبی صورت گرفته شبکه‌ای با حدود ۲۰۰ شمش کشف و ۳ نفر هم در این رابطه دستگیر شدند.

کشف ۲۰۰ شمش طلای عیار پایین

پوراحمد نژاد گفت: در بررسی‌ها مشخص شد یکی از استان‌های غربی در مجاورت یکی از شهرهای عراق مبادرت به ورود این اقلام می‌کنند که مورد ضربه قرار گرفت و حدود ۲۰۰ شمش که از نظر عیار مشکل عدیده‌ای داشت، کشف و ضبط شد. با توجه به فضای جنگ اقتصادی که بر ما تحمیل شده و نه تجربه اول و نه تجربه آخر است، می‌طلبد که مردم همراهی کنند، تا حاصل این بستر که به زودی جمع‌آوری می‌شود، خسارت به مردم نباشد.

وی افزود: شمش‌ وارداتی معمولا در دو زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی در زمینه ساخت مصنوعات و دیگر در حوزه تبدیل به سکه است و اگر شمش قاچاقی که وارد می‌شود، دارای عیار پایین باشد که عمدتا هم این گونه است هر دو حوزه را دچار خسران می‌کند، بنابراین باید مردم در اماکن قانونی موجه سکه و طلای مورد نیاز را خریداری کنند.

این مقام مسئول در خصوص مبارزه با قاچاق ارز و افرادی که به صورت غیرقانونی ارز را مبادله می‌کنند،ادامه داد: براساس قانون که جزء تکالیف است، هر گونه خرید و فروش یا معامله ارز خارج از دوایر قانونی یعنی صرافی مجاز و بانک مرکزی تخلف است و الان پرونده‌های عدیده در این مورد وجود دارد.

دستگیری ۱۲۱ نفر در مبادلات غیرقانونی ارز

پوراحمد نژاد گفت: طی ۳ ماه گذشته ۱۲۱ نفر که در این حوزه مبادرت به خرید و فروش ارز خارج از مسیر قانونی کردند دستگیر شدند که بخشی از این افراد، افراد حرفه‌ای بودند که در اختیار سازمان‌های امنیتی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در حال حاضر هم تیم‌های ما در محل‌های مصطلح به خرید و فروش در قالب پوشش حضور دارند و روزی نیست که در این حوزه دستگیری نداشته باشیم و متاسفانه در این بازار عمده افرادی که حضور دارند و همچنان بدون رعایت ملاحظات اقدام به خرید و فروش ارز می‌کنند، افرادی عوام هستند که اصلا در این حوزه تخصص ندارند و بعضا برای آن ها پرونده‌های قضایی تشکیل می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به قانون مبارزه با قاچاق، کالای قاچاق ضبط می‌شود و فرد حامل در شرایط خاصی برای آن زندانی تعریف می‌شود و در عموم موارد اگر منجر به محکومیت باشد، تا ۶ برابر ارزش محموله جریمه می‌شود. این حوزه هیجانی ارز باعث مشکلاتی شده و علیرغم اطلاع‌رسانی‌ ها مکرر برای وارد نشدن مردم به این بازار باز هم عده‌ای درگیر در این بازار می‌شوند و مورد برخورد قضایی قرار می‌گیرند.

ورود بانوان خانه‌دار و بازنشستگان به بازار ارز غیررسمی

پوراحمد نژاد گفت: با توجه به خلاءی که در این حوزه وجود داشت، اکنون دولت در حل ایجاد بازار ثانویه ارزی است تا در این بازار ارز موجه اصالت‌ دار حاصل از صادرات  به قیمت رقابتی در این بازار  عرضه کند و این موضوع بزودی انجام می‌ شود، اما سوال اینجا است که آیا این افرادی که ما با  آنها برخورد داریم، مثلا یک خانم خانه‌دار که در این بازار دستگیر شده  چه ارتباطی با بازار ارز دارد؟ و یا یک فردا بازنشسته چه ارتباطی با ارز دارد و ارز در کجای زندگی وی می‌تواند اثرگذار باشد.

وی افزود: این مسائل مشکلاتی را ایجاد کرده و به نوعی این مردم در این هیجانات ناخواسته وارد شده‌اند و برای ما هم زیبنده نیست که به واسطه یک تحریک خارجی یک عده مردم دچار مشکل شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: اکنون روند راستی آزمایی گیرندگان ارز دولتی برای واردات آغاز شده است و دستگاه‌ها شروع به بررسی آن کردند و ما هم مراجعات به این شرکت‌ ها را جهت بررسی اسناد آنها آغاز کردیم و از آنجا که طبق قانون اگر ارز تخصیصی خارج از مسیر مشخص شده هزینه شود مطابق قانون مبارزه با قاچاق با آن برخورد می‌شود.

برخورد بدون اغماض با گیرندگان متخلف ارز دولتی برای واردات

پوراحمد نژاد گفت: قطعا حاکمیت با این افراد شوخی ندارد و هیچ گونه مماشاتی هم نمی‌شود و حتما با کسانی که در این مسیر با وجود مشکلات عدیده‌ای که بیگاناگان ایجاد کردند، به جای اینکه کمک به ساختار حاکمیت کنند، بدتر با آنها همکاری کردند، قطعا این مقوله قابل اغماض نیست و هیچ‌گونه مماشاتی با این متخلفات نخواهیم داشت.

وی افزود: اگر فردی ارزی را برای واردات دریافت کرده و در مسیری دیگر استفاده کرده است با سخت‌گیری که در  قانون مبارزه با قاچاق تعریف و تصویب شده با آنها برخورد می‌‌شود و طی چند روز آینده روند بررسی‌ها اعلام می‌شود.

متخلفان ۶ برابر میزان تخلف ارزی جریمه می‌شوند

این مقام مسئول ادامه داد: طبق قانون از یک تا ۶ برابر میزان تخلف ارزی قانونگذار می‌تواند متخلف را جریمه کند و الان با توجه به سخت‌گیری‌ها قطعا حداکثر جرایم در نظر گرفته می‌شود. قاعدتا یکی از مصادیقی که برای تشکیل بازار ثانویه نیاز مازاد بوده تا از این طریق جلوی معاملات غیر متعارف و عرضه ارز قاچاق و تقلبی گرفته شود، و الا بخش اعظمی از تقاضا، بازار هیجانی است و اگر نیاز درمانی و مسافرتی بود، تامین از مسیرهای تعیین شده اصلا کار سختی نبود.

پوراحمد نژاد گفت: اگر ما گزاراشاتی مبنی بر نگهداری بیش از ۵ هزار یورو در امکان مسکونی داشته باشیم، مکلف به ضبط آن هستیم و براساس مصوبات اخیر ارز ورودی و خروجی حداکثر ۵ هزار یورو است. با توجه به اینکه الان در جنگ اقتصادی نامبارک و نابرابر قرار گرفتیم نیاز به همراهی و همدلی است و این همدلی در زمان جنگ وجود داشت نیازمند همراهی و همدلی مردم هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *