بهای جهانی طلا وارد کانال ۱۱۰۰ دلاری شد / افت نسبی طلا پس از رشد روز گذشته

قیمت سکه و دلار بالا رفت
۱۳۹۴-۱۱-۰۱
نااطمینانی درباره افزایش بعدی نرخ بهره فدرال رزرو قیمت طلا را در محدوده مشخصی حفظ می کند
۱۳۹۴-۱۱-۰۱

قیمت طلا که روز گذشته در بازارهای بین المللی با رشد چشمگیری مواجه شده بود، امروز پنج شنبه با افت نسبی روبرو شد که علت اصلی آن افزایش نسبی شاخص سهام در بازارهای جهانی و رشد قیمت نفت بوده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، بهبود شاخص سهام در بازارهای بین المللی و همچنین افزایش قیمت نفت موجب شده است تا تقاضا برای طلا با کاهش همراه شود و این مساله افت نسبی قیمت طلا را در پی داشته است.

بر اساس این گزارش قیمت طلا که روز چهارشنبه به بالاترین سطح در ۲ هفته اخیر رسیده بود امروز پنج شنبه با کاهش همراه شده است.

قیمت طلا در روزهای گذشته تحت تاثیر افت شدید شاخص سهام، نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی چین و تنش های سیاسی بین المللی با افزایش روبرو شده و روز ۸ ژانویه به بیش از ۱۱۱۲ دلار رسیده بود.

شاخص سهام آسیا و قیمت نفت امروز با افزایش نسبی روبرو شده ولی به نظر می رسد اوضاع در بازارهای بین المللی همچنان شکننده است. بارناباس گان تحلیلگر ارشد موسسه او سی بی سی بانک تاکید کرد: جای تعجبی نخواهد بود اگر قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر نوسانات شاخص سهام و تغییرات نرخ ارز با افزایش بیشتری روبرو شود.

قیمت هر اونس طلا امروز پنج شنبه به ۱۱۰۰ دلار رسیده است. قیمت این فلز زرد روز گذشته به بیش از ۱۱۰۹ دلار افزایش یافت که بالاترین رقم از ۸ ژانویه به شمار می رود.

قیمت طلا برای شکستن سطح مقاومتی ۱۱۰۰ دلار تلاش زیادی می کند. به نظر می رسد نگرانی های مربوط به افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است.

فدرال رزرو برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی نرخ بهره را افزایش داده و گمانه زنی های زیادی در خصوص افزایش مجدد نرخ بهره آمریکا طی ماه های آینده مطرح شده است.

گان افزود: قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به ۹۵۰ دلار خواهد رسید. در صورت افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو قیمت طلا با افت ببشتری همراه خواهد شد.

گزارش سایت طلا حاکیست، موسسه تحقیقاتی بی ام آی نیز پیش بینی کرد قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال به خاطر بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و افزایش نرخ بهره این کشور به کمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.

البته اگر اقتصاد آمریکا نتواند انتظارات را برآورده کند و طی ماه های آینده با کاهش رشد روبرو شود احتمال افزایش قیمت طلا تا ۱۲۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *