تحلیلگران چه عواملی را بر قیمت طلا در روزهای آینده موثر می دانند؟

تقویم اقتصادی دومین هفته سال ۹۵
۱۳۹۵-۰۱-۰۹
ادامه مناقشه دولت و کنگره آمریکا در زمینه دسترسی ایران به دلار
۱۳۹۵-۰۱-۰۹

در شرایطی که قیمت جهانی طلا روز پنج شنبه به پایین ترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده و اکثر بازارهای بین المللی نیز روز جمعه تعطیل بوده است به نظر می رسد که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار خواهد داشت.

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی اینوستینگ، اظهارات مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا طی روزهای گذشته احتمال افزایش نرخ بهره این کشور طی ماه های آینده را تقویت کرده و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در هفته گذشته با افت ۳۲.۴۰ دلاری معادل ۲.۶ درصدی روبرو شده است. این برای سومین هفته متوالی بوده که قیمت طلا با کاهش روبرو می شود و افت هفتگی قیمت طلا از نوامبر بی سابقه بوده است.

جیمز بولارد رئیس فدرال رزرو سنت لوییس از ایده افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده حمایت کرده و بر این باور است که بهترین موقع برای افزایش مجدد نرخ بهره، نشست آوریل خواهد بود.

فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای نخستین بار در ده سال اخیر نرخ بهره را افزایش داده است. گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا موجب تقویت ارزش دلار شده است. شاخص ارزش دلار روز پنج شنبه به بالاترین سطح در یک هفته اخیر رسیده است.

قیمت جهانی طلا علیرغم کاهش نسبی در روزهای اخیر، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۴ درصد رشد داشته است. نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی جهان و نوسانات شدید شاخص سهام در بازارهای بین المللی تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.

قیمت هر اونس نقره نیز در هفته ای که گذشت با کاهش شدید ۳.۹ درصدی روبرو شده و به ۱۵.۱۹ دلار رسیده است.

برپایه گزارش سایت طلا، به نظر می رسد طی روزهای آینده سرمایه گذاران بین المللی تمرکز زیادی روی سخنرانی مهم جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در روز سه شنبه خواهند داشت. اظهارات یلن می تواند تاحدی وضعیت نرخ بهره آمریکا در ماه های آینده رو روشن کند.

دو مقام ارشد دیگر فدرال رزرو آمریکا نیز روزهای پنج شنبه و جمعه سخنرانی خواهند داشت. آمارهای مربوط به وضعیت بیکاری و اشتغال در ماه مارس نیز قرار است روز جمعه منتشر شود. گزارش وضعیت بخش صنعت آمریکا نیز روز جمعه منتشر می شود.

آمارهای مربوط به تولیدات صنعتی چین نیز قرار است روز جمعه منتشر شود. این آمارهای می تواند نشانگر اوضاع اقتصادی چین باشد.

روز چهارشنبه نیز آمارهای اولیه نرخ تورم آلمان در ماه مارس منتشر خواهد شد. در همین روز گزارش موسسه ای دی پی در خصوص وضعیت اشتغال بخش خصوصی آمریکا منتشر می شود.

2 دیدگاه

  1. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *