تحلیل مارکت واچ از عوامل مهم خرید طلا توسط بانکهای مرکزی روسیه و چین

36081-686170
آمارهای اشتغال و تولیدات صنعتی آمریکا مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا خواهد بود
۱۳۹۵-۰۵-۱۱
35605-626230
قیمت جهانی طلا به ۱۳۴۹ دلار رسید/ انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا مهمترین عامل موثر بر قیمت طلا
۱۳۹۵-۰۵-۱۲
نمایش همه
36095-639132

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، خبر خوب برای سرمایه گذاران بین المللی و فعالان بازار طلا این است که چین و روسیه به عنوان اولین و سومین تولید کنندگان بزرگ طلای جهان، هنوز ذخایر زیادی طلای استخراج نشده در اختیار دارند.

خبر بد نیز آن است که چین و روسیه که ششمین و هفتمین ذخایر جهانی طلا را در ذخایر بین المللی خود دارند، همچنان به خرید مقادیر هنگفتی طلا ادامه می دهند.

پکن و مسکو تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی و مقابله با تحریمهای غرب و همین طور کاهش خرید اوراق قرضه یورو ، اقدام به افزایش سطح ذخایر طلای خود کرده اند.

کاهش سهم دلار در ذخایر ارزی چین به یکی از اهداف راهبردی در سیاست های پولی پکن تبدیل شده است. چین قصد دارد طی سال های آینده یوان خود را به یکی از ذخایر بین المللی ارزی تبدیل کند و برای دستیابی به این هدف به افزایش ذخایر طلا نیاز دارد.

چین که از سال ۲۰۰۹ میلادی میزان ذخایر رسمی طلای خود را اعلام نکرده بود، این تابو را شکست و از اواسط سال گذشته اقدام به انتشار ذخایر رسمی طلا می کند. بانک مرکزی چین در ژوئن سال گذشته اعلام کرد که بیش از ۱۶۵۸ تن ذخایر طلا در اختیار دارد.

چین کمتر از ۲.۱ درصد ذخایر خود را با طلا نگهداری می کند و این در شرایطی است که این سهم در کشورهای صنعتی و توسعه یافته به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است.

آمریکا بیش از ۸۱۳۴ تن ذخایر طلا در اختیار دارد که بیش از ۴ برابر ذخایر فعلی چین است. میزان ذخایر رسمی طلای چین در تازه ترین آمارها ۱۸۰۸ تن اعلام شده است. روسیه نیز بیش از ۱۴۹۹ تن ذخایر طلا دارد.

اگر چین بخواهد طی سال های آینده سیاست های پولی آمریکا را به چالش بکشد، این مساله مستلزم آن خواهد بود که پکن میزان ذخایر طلای خود را افزایش دهد.

روسیه نیز طی ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۶ به طور متوسط هر ماه ۱۴ تن به ذخایر طلای خود افزوده است. البته ذخایر طلای روسیه ۳۰۰ تن کمتر از چین است. روسیه با کاهش درآمدهای نفتی و افت ارزش روبل روبرو شده است. تحریمهای غرب نیز فشار زیادی را بر اقتصاد روسیه وارد کرده است.

شورای جهانی طلا اعلام کرده است که میزان ذخایر جهانی طلا طی سال گذشته بیش از ۷۰۲ تن افزایش داشته است. این رقم در سال ۲۰۱۴ با رشد ۱۷۶ تن روبرو شده بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *