آلمان ۳۶۶ تن ذخایر طلای خود را از نیویورک بازگردانده است
۱۳۹۴-۱۱-۱۰
بهترین فرصت برای خرید طلا کاهش قیمت به ۱۱۰۸ دلار است
۱۳۹۴-۱۱-۱۱

طلا هفته ی گذشته با گامهای افزایشی و عبور از سطح ۱۱۰۰ دلار شاهد صعود ارزش و جایگاهش در نظر سرمایه گذاران بود تا پیش بینی های آتی نیز بر محور افزایشی بچرخد.

به گزارش سایت طلا، اونس جایگاهش را به عنوان سرمایه ای امن با رشد ۵ درصدی در ماه ژانویه و بویژه صعودش به بالای مرز ۱۱۰۰ دلار در هفته ی گذشته در نظر سرمایه گذاران بازیافت و نگاهها را به هفته ی آینده مثبت تر کرد.

براساس این گزارش، اونس که از ابتدای سال جاری ۳.۵ درصد رشد داشته و پیش بینی های کوتاه مدت را خوش بینانه کرده بود، روز دوشنبه ی گذشته با وجود سقوط بهای نفت، به رشد خود ادامه داد و تا بهای ۱۱۰۷ دلار بالا آمد.

روز دوشنبه به عنوان نخستین روز فعالیت بازارهای جهانی در حالی استارت خورد که بهای نفت تحت تأثیر مازاد عرضه و خبری از چین مبنی بر کاهش مصرف انرژی برای چهارمین ماه متوالی، روبه سقوط نهاد و با نگران کردن بازارهای سهام و خروج سرمایه، زمینه ی رشد اونس را فراهم کرد.

در روز دوشنبه بازار طلای تهران نیز شاهد رشد ارزش فلزات طلایی بود که ارزش هر مثقال بر ۴۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفت و این در حالی است که روز ابتدایی هفته را تحت تأثیر ریزش دلار با کاهش بها آغاز کرده بود.

سه شنبه همزمان با آغاز اولین نشست فدرال رزرو در سال ۲۰۱۶، ریزش دوباره ی نفت و خارج شدن سرمایه از بورس، مجدداً طلا را با افزایش تقاضا و قیمت روبرو و اونس را به بالاترین قیمت در سه ماه گذشته رساند.

البته نفت روز سه شنبه ابتدا تضعیف شد اما خبر احتمال توافق اوپک و روسیه برای حذف مازاد عرضه، نفت را بالا کشاند که افت همزمان دلار به رشد ۱۱ دلاری اونس کمک کرد و ارزش طلای جهانی را به ۱۱۲۰ دلار رساند.

اونس در روز چهارشنبه با رشد ۵ دلاری مواجه شد. فدرال رزرو در پایان نخستین نشست خود در سال ۲۰۱۶ همان طور که انتظار می رفت نرخ بهره را در سطح ۰.۲۵ تا ۰.۵ درصد ثابت نگه داشت.

اما طلای جهانی روز پنج شنبه ۹ دلار افت کرد. ثبات بورس های جهانی به ضرر اونس تمام شد و این در حالی است که رشد بهای نفت و افت دلار در این روز از شدت فروش در بازار طلا کاست.

بعد از رشد ۶۵۰۰ تومانی هر مثقال طلا در روز سه شنبه، تغییرات کاهشی در دو روز پایانی هفته سبب شد تا هر مثقال در روز پنج شنبه بر بهای ۴۱۹ هزار و ۳۰۰ تومان قرار بگیرد اما با این وجود رشد ۲۷۰۰ تومانی را در هفته ای که گذشت شاهد باشد.

اونس روز جمعه را با نوسانهای کاهشی آغاز کرد  اما تحت تأثیر گزارش رشد اقتصادی آمریکا که در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۵ کمتر از انتظارها بود، با افزایش نسبی روبرو شد.

گزارش سایت طلا حاکیست، رشد اونس ازابتدای امسال افقی مثبت را برای اونس رقم زد تا جائیکه بهای بیش از ۱۲۰۰ دلار تا پایان امسال پیش بینی شده است.

موسسه جی اف ام اس در گزارش خود پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۶ تحت تأثیر روند کند افزایش نرخ بهره و نگرانی های مربوط به رشد اقتصادی چین با افزایش بیشتری روبرو و به بیش از ۱۲۰۰ دلار خواهد رسید. این موسسه افزود کاهش رشد اقتصادی چین و چشم انداز منفی مربوط به ارزش یوان در میان مدت به نفع تقاضا و قیمت جهانی طلا خواهد بود.

گفتنی است، با وجود دیدهای مثبت نسبت به روند طلا، همچنان برخی از تحلیلگران هستند که بر موقتی بودن روند افزایشی طلا پافشاری می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *