از «تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا» تا «واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی»

استقرار «Xray»های قدرتمند در فرودگاه امام برای مقابله با قاچاق طلا و دلار
۱۳۹۷-۰۴-۱۱
نظرسنجی کیتکو نیوز درباره ادامه روند نزولی قیمت طلا در هفته آینده
۱۳۹۷-۰۴-۱۱
نمایش همه

پیمانه اقتصادی؛

این پیمانه تیتر‌هایی همچون عقب‌گرد ۲۸۳۴ واحدی شاخص کل بورس، سکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد، سنجش کف جدید «تسه»ها در بازار اوراق مسکن، کویت تولید نفت را از امروز ۸۵ هزار بشکه افزایش داد، تولید نفت لیبی به شدت کاهش یافت، کاخ سفید: عربستان گفت تولید خود را ۲ میلیون بشکه افزایش می‌دهد، واردات بیش از ۶۳ تن انواع ماهی زینتی به کشور، مسئول فرانسوی: پژو خواستار حضور در ایران است و کره هم دلار گرفت هم ۵۰ درصد گران شد را در بر دارد.

از «تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا» تا «واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی»  از «تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا» تا «واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی» 902860 173پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون عقب‌گرد ۲۸۳۴ واحدی شاخص کل بورس، سکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد، سنجش کف جدید «تسه»ها در بازار اوراق مسکن، کویت تولید نفت را از امروز ۸۵ هزار بشکه افزایش داد، تولید نفت لیبی به شدت کاهش یافت، کاخ سفید: عربستان گفت تولید خود را ۲ میلیون بشکه افزایش می‌دهد، واردات بیش از ۶۳ تن انواع ماهی زینتی به کشور، مسئول فرانسوی: پژو خواستار حضور در ایران است و کره هم دلار گرفت هم ۵۰ درصد گران شد را در بر دارد.

 

عقب‌گرد ۲۸۳۴ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه دهم تیرماه ۹۷، با کاهش ۲۸۳۴ واحدی معادل ۲.۵۴ درصد به رقم ۱۰۸ هزار و ۶۹۴ واحد رسید. تالار شیشه‌ای در دومین روز کاری هفته، بر خلاف روز شنبه، شاهد روند نزولی شاخص‌های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش ۸۶۴ واحدی معادل ۲.۵۴ درصد به رقم ۳۳ هزار و ۱۷۲ واحد رسید. شاخص کل هم وزن، با افت ۱۸۵ واحدی معادل ۰.۹۹ درصد، عدد ۱۸ هزار و ۵۶۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۱۳۴ واحدی معادل ۰.۹۹ درصد به رقم ۱۳ هزار و ۴۰۴ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۳۱۸۰ واحد کاهش معادل ۲.۶۰ درصد را رقم زد و به سطح ۱۱۹ هزار و ۳۴۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۲۲۰۹ واحد کاهش معادل ۲.۷۱ درصد به رقم ۷۹ هزار و ۴۴۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز همانند روز قبل، با ۵۰۱۴ واحد کاهش معادل ۲.۲۳ درصد همراه بود و عدد ۲۱۹ هزار و ۵۲۷ واحد را به نمایش گذاشت.

از «تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا» تا «واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی»  از «تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا» تا «واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی» 902861 666

سکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد

روز گذشته، هر سکه تمام طرح قدیم با رشد ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۲,۷۳۵,۰۰۰ تومان رسید. همچنین هر سکه تمام طرح جدید، ۲,۹۶۳,۰۰۰ تومان قیمت گذاری شد که نسبت به نرخ پایانی روز شنبه، ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان گران‌تر شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز در معاملات امروز، با افت ۱۵ هزار تومانی همراه شد و به قیمت ۱,۴۱۵,۰۰۰ تومان فروخته شد.  همچنین هر ربع سکه بهار آزادی در دومین روز هفته، ۷۵۳ هزار تومان ارزشگذاری شد که نسبت به روز قبل، ۳ هزار تومان گران‌تر شده است. هر سکه یک گرمی نیز با افت ۵ هزار تومانی به رقم ۴۱۹ هزار تومان رسید.

تورم ۴۰ هزار درصدی در ونزوئلا

در هفته‌ای که گذشت، تورم ونزوئلا از مرز جدید ۴۰ هزار درصد گذشت. این خبر از تحقیقی دانشگاهی درز کرده است. بر این اساس، قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور بحران‌زده برای نخستین بار در تاریخ از رشد سالانه ۴۰ هزار درصدی عبور کرد. استیو هانکه، استاد رشته اقتصاد کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز، روز جمعه به نشریه بیزینس اینسایدر گفت که نرخ تورم سالانه ونزوئلا به ۴۱ هزار و ۸۳۸ درصد رسیده است. هانکه که خودش محاسبه این نرخ تورم را انجام داده است، به‌مدت بیش از دو دهه قیمت‌ها در این کشور را مورد بررسی قرار داده است. به نقل از دنیای اقتصاد، دولت ونزوئلا به‌طور گسترده از گزارش داده‌های اقتصادی این کشور امتناع کرده است، داده‌هایی که به‌عنوان معیارهای داخلی نرخ تورم محسوب می‌شوند. بانک مرکزی ونزوئلا که به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده، طی یک سال گذشته ارقام مربوط به تورم را به‌طور مستقل منتشر نکرده است. نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، تقصیر اقتصاد نابود شده کشورش را به گردن دیگران می‌اندازد و فعالان اپوزیسیون و مقامات واشنگتن را مسوول این وضعیت می‌داند. وی در کمپین ماه مه «مافیای جنایتکار» را مقصر ابرتورم کشورش معرفی کرد.
سنجش کف جدید «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با افت ۳/ ۱درصدی به قیمت ۶۶ هزار و ۹۹۴ تومان معامله شدند. از ابتدای تیر شاهد تشدید نوسانات «تسه»ها و حرکت در بازه ۶۵ تا ۷۰ هزار تومانی بودیم. پیش‌تر از ابتدای فروردین تا هفته سوم خرداد، کم‌نوسانی «تسه»ها در بازه ۶۰ تا ۶۶ هزار و ۹۰۰ تومان را شاهد بودیم. اما به نظر می‌رسد با افزایش تدریجی تقاضا در فصل اوج تقاضای مسکن، به تدریج حمایت کف ۶۷ هزار تومانی از «تسه»ها تقویت شود. همچنان با وجود جهش ۳۶ درصدی حجم معاملات «تسه»ها از ابتدای سال جاری تا کنون، اما افزایش عرضه «تسه»ها کاهش قیمت «تسه»ها و رشد تنها ۲۰ درصدی ارزش معاملات اوراق را رقم زده است؛ به این ترتیب میانگین سه ماه اول سال جاری ۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان در مقابل ۷۴ هزار تومان سال گذشته است.

کویت تولید نفت را از امروز ۸۵ هزار بشکه افزایش داد

بخیت الرشیدی، وزیر انرژی کویت گفت: کویت از امروز روزانه ۸۵ هزار بشکه بر تولید نفت خود می‌افزاید. وی به روزنامه عرب زبان الرای گفت: «کویت بر اساس توافق هفته گذشته اوپک، از امروز تولید نفت خود را به ۲.۷۸۵ میلیون بشکه افزایش خواهد داد که نسبت به ماه می از افزایش ۸۵ هزار بشکه‌ای برخوردار شده است.» اوپک با روسیه و دیگر هم‌پیمانان تولیدکننده نفت توافق کرد تا میزان تولید خود را از ماه جولای افزایش دهد. عربستان در نظر دارد تا تولید خود را در ماه جولای ۱۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و روسیه نیز اعلام کرده است که روزانه ۲۰۰ هزار بشکه بر تولید خود بیفزاید.

تولید نفت لیبی به شدت کاهش یافت

دو منبع لیبیایی اعلام کردند به دلیل این که مسئولان مناطق شرقی لیبی از صادرات نفت این کشور جلوگیری کرده و مخازن دو پایانه نفتی الحریقه و الزویتنیه پر شده است، تولید نفت لیبی اکنون به ۳۱۵ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. با توجه به جلوگیری از بارگیری کشتی‌ها در دو پایانه یاد شده از روز پنج‌شنبه (هفتم تیر ماه)، کاهش تولید نفت لیبی تدریجی بوده است. به گفته یکی از منابع یاد شده، حدود دو سوم از ظرفیت ذخیره‌سازی دو پایانه نفتی مذکور غیر قابل استفاده است و ظرفیت باقی‌مانده این پایانه‌ها، پر شده است.

کاخ سفید: عربستان گفت تولید خود را ۲ میلیون بشکه افزایش می‌دهد

کاخ سفید روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که پادشاه عربستان سعودی به رییس‌جمهور ترامپ قول داده است که می‌تواند در صورت لزوم تولید نفت خود را افزایش دهد و این کشور ۲ میلیون بشکه در روز ظرفیت ذخیره دارد. بیانیه کاخ سفید می‌گوید: ملک سلمان تایید کرده است که عربستان ۲ میلیون بشکه ظرفیت تولید ذخیره دارد که در موقع لزوم می‌تواند به صورت هوشمندانه برای متوازن کردن بازار از آن استفاده کند. /رویترز

واردات بیش از ۶۳ تن انواع ماهی زینتی به کشور
آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال ۹۶ حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۶۳ تن انواع ماهی‌های زنده زینتی آب شور و آب شیرین به کشور وارد شد. این حجم از ماهی‌های زینتی به کشور به ارزش ۶ میلیارد و ۳۸۴ میلیون و ۸۰۸ هزار و ۹۳ تومان یا به عبارتی باعث خروج ۱ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۶۱۲ دلار شده است. بنا بر آمار این حجم از ماهی‌های زنده زینتی آب شور و آب شیرین از ۴ کشور اندونزی، تایلند، چین و مالزی وارد ایران شده است. به نقل از میزان، از میان کشور‌ها اندونزی به حجم بیش از ۳۷ تن و به ارزش ۹۱۴ هزار و ۳۱۶ دلار بیشترین واردات ماهی زینتی را به کشور ما داشته است.
کره هم دلار گرفت هم ۵۰ درصد گران شد!

بر اساس لیست منتشر شده از سوی بانک مرکزی از دریافت کنندگان ارز رسمی به نرخ ۴۲۰۰ تومانی، ۱۶ شرکت از ارز دولتی برای واردات کره استفاده کرده‌اند که مجموعا به ۶۵ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۳۱۱ یورو می‌رسد که همه این میزان از بانک دریافت شده است. حال آنکه بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی قیمت هر کیلوگرم کره پاستوریزه در هفته جاری در شهر تهران ۴۳ هزار و ۲۶۹ تومان ارزیابی شده است که نسبت به هفته قبل ۲.۸ درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل، ۱۹.۴ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۴۹.۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است و مشخص نیست چرا و بر اساس کدام قانون و مصوبه قیمت کره با این میزان افزایش قیمت مواجه شده است؟ جزئیات بیشتر

مسئول فرانسوی: پژو خواستار حضور در ایران است
به گزارش روز یکشنبه رادیو بین المللی فرانسه، پس از اقدام یکجانبه دولت ترامپ مبنی بر خروج از توافق سال ۲۰۱۵ با ایران و تهدید وی علیه شرکت های اروپایی، شرکت خودروسازی پژو در ابتدای ماه ژوئن اعلام کرد که در نظر دارد از بازار ایران خارج و به ادامه همکاری با شرکت های ایرانی پایان دهد. این در حالیست که یک مقام آگاه فرانسوی که نامش فاش نشده، به خبرگزاری فرانسه گفت که این شرکت در انتظار دوران پس از ترامپ یا احتمال تغییر ناگهانی نظر رئیس جمهوری آمریکا، تلاش خواهد کرد تا به عنوان یک شریک خاموش در ایران باقی بماند. در همین ارتباط، خبرگزاری فرانسه روز (شنبه) در گزارشی به تلاش‌های دو شرکت مهم خودروسازی این کشور، یعنی رنو و پژو برای باقی ماندن در بازار ایران، که یک بازار حیاتی برای این دو شرکت محسوب می‌شود، پرداخت. کارلوس غصن مدیرعامل شرکت رنو چندی پیش تاکید کرده بود که این شرکت، با وجود برقراری مجدد تحریم‌های اقتصادی آمریکا، ایران را ترک نخواهد کرد، هر چند که میزان تولید خودروهای خود در ایران را کاهش خواهد داد. رنو در سال گذشته میلادی، فقط یکصد و ۶۰ هزار خودرو خود را در ایران به فروش رساند، اما پژو توانست با فروش ۴۴۴ هزار و ۶۰۰ خودرو در ایران، بازار خودرو این کشور را تا حدود زیادی قرق کند. از این رو، منافع شرکت خودروساز پژو قابل مقایسه با منافع شرکت رنو در ایران نیست. /ایرنا
خودروسازی بی‌ام‌و ترامپ را تهدید کرد
شرکت خودروسازی بی‌ام‌و تهدید کرد در‌صورتی‌که ترامپ تعرفه مضاعفی بر واردات خودرو و قطعات آن اعمال کند، روند سرمایه‌گذاری در آمریکا را متوقف خواهد کرد. به گزاش رویترز این خودروساز آلمانی اعلام کرد در صورت تصویب تعرفه‌های جدید میزان تولید خود در آمریکا را کاهش خواهد داد. بی‌ام‌و در نامه‌ای خطاب به ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات‌متحده نوشت: «تولید داخلی خودرو هیچ ارتباطی با مسائل امنیت ملی آمریکا ندارد.» در این نامه آمده است چنین اقدامی موجب بهبود رشد و رقابت‌پذیری آمریکا نخواهد شد.
واکنش رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ سود بانکی
ولی الله سیف» روز یکشنبه به مجلس شورای اسلامی رفت تا در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی شرکت کند. در این نشست مشترک گزارشی از عملکرد و تصمیم های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگان مردم ارایه شد. به گزارش خانه ملت، سیف در پایان این نشست گفت: بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی تصمیمی ندارد و بخش نظارتی با بانک هایی که نرخ سود را به صورت غیرمتعارف تغییر دهند، برخورد می کند. وی یادآوری کرد: چهار گروه کالایی برای تامین ارز در نظر گرفته شده است که بر این اساس ارز کالاهای اساسی و مهم با استفاده از ارز حاصل از فروش نفت تامین می شود. سیف اضافه کرد: ارز مورد نیاز کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه ها از منابع ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی مانند صادرات محصولات پتروشیمی و فولادی از طریق سامانه ارزی نیما تامین می شود. سیف بیان کرد: همچنین مقرر شد ارز گروه سوم کالایی از طریق منابع ارزی حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به صورت توافقی از طریق بازار الکترونیکی و تحت نظارت تامین شود که پیش بینی می شود تا چهار روز آینده این مهم عملی شود. به گفته وی، گروه چهارم کالایی نیز مربوط به کالاهای ممنوعه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *