خرید چین و بانک های مرکزی موجب رشد تقاضای جهانی طلا شده است

قیمت طلا در کوتاه مدت بین ۱۱۹۰ تا ۱۲۳۰ دلار در نوسان خواهد بود
۱۳۹۴-۱۱-۲۲
روند صعودی قیمت طلا متوقف شد / طلا در حال ثبت بهترین عملکرد در یک ماه گذشته
۱۳۹۴-۱۱-۲۳
نمایش همه

شورای جهانی طلا امروز پنج شنبه اعلام کرد: خرید طلا از سوی سرمایه گذاران چینی و بانک های مرکزی تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای جهانی طلا در سه ماه پایانی ۲۰۱۵ میلادی داشته است.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، شورای جهانی طلا اعلام کرد: سرمایه گذاران چینی از ترس افت شدید ارزش یوان اقدام به خرید طلای بیشتری کرده اند که این مساله تاثیر زیادی بر رشد تقاضای جهانی طلا در سه ماه پایانی سال گذشته داشته است.

بر اساس این گزارش شورای جهانی طلا افزود: به نظر می رسد تقاضای جهانی طلا طی ماه های آینده نیز با افزایش روبرو شود. چین سال گذشته نیز با پشت سر گذاشتن هند به بزرگترین مصرف کننده طلای جهان تبدیل شده است. نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی چین و افت ارزش یوان تاثیر زیادی بر رشد فزاینده تقاضای طلا در این کشور داشته است.

تقاضای چین برای سکه طلا در سه ماه پایانی سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۵ درصد رشد داشته است. البته تقاضای سرمایه گذاران چینی برای جواهرات طلا در این مدت با کاهش ۳ درصدی روبرو شده است.

تقاضای جهانی برای طلا در سال ۲۰۱۵ میلادی به بیش از ۴۲۱۲ تن رسیده است. بانک های مرکزی جهان نیز طی سال گذشته به خرید طلا ادامه داده و بیش از ۵۸۸ تن طلا خریداری کرده اند. بانک های مرکزی جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز بیش از ۶۲۵ تن طلا خریداری کرده بودند. به نظر می رسد بانک های مرکزی جهان قصد دارند ذخایر ارزش خود را متنوع کنند و بخش بیشتری از ذخایر خود را به طلا تبدیل نمایند.

روند خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان در شش ماه دوم امسال شتاب گرفته و در سه ماه پایانی با رشد ۲۵ درصدی روبرو شده است. یک تحلیلگر ارشد شورای جهانی طلا تاکید کرد: امیدواری زیادی نسبت به چشم انداز تقاضای طلا طی سال ۲۰۱۶ میلادی وجود دارد و به نظر می رسد نوسانات شدید شاخص سهام و نگرانی های مربوط به رشد اقتصادی جهان می تواند موجب افزایش تقاضای طلا شود.

گزارش سایت طلا حاکیست، تقاضای طلای چین طی سال گذشته به بیش از ۹۸۵ تن رسیده و این رقم برای هند نیز از مرز ۸۴۹ تن فراتر رفته است. چین و هند در مجموع ۴۵ درصد کل تقاضای جهانی طلا را تشکیل داده اند.

تولید جهانی طلا نیز سال گذشته با ۴ درصد کاهش به کمتر از ۴۲۵۸ تن رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *