آمارهای اشتغال آمریکا و متن مذاکرات نشست بانک مرکزی اروپا تاثیر مهمی بر قیمت طلا خواهد داشت
۱۳۹۵-۰۴-۱۳
قیمت طلا با افت اندکی روبرو شد/ قیمت به زیر ۱۳۵۰ دلار در هر اونس بازگشت
۱۳۹۵-۰۴-۱۴

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، رشد ۵۰۰ تنی ذخایر جهانی طلا از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون  در شرایطی است که نگرانی های بین المللی نسبت به کاهش رشد اقتصادی جهان، تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای حفظ نرخ بهره و رای بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا، تاثیر زیادی بر رشد نسبی قیمت این فلز گرانبها داشته است.

بر اساس این گزارش قیمت جهانی طلا پس از کاهش متوالی طی سه سال گذشته از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۷ درصد رشد داشته و هم اکنون به بیش از ۱۳۵۰ دلار رسیده است.

رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا موجب شده است تا گمانه زنی های زیادی در خصوص عدم افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تا پایان امسال مطرح شود و این مساله در نهایت به ضرر ارزش دلار و به نفع قیمت طلا خواهد بود.

قیمت طلا در ماه ژوئن با رشد ۹ درصدی روبرو شده و از ابتدای جولای تاکنون نیز این روند صعودی را دنبال کرده است. در شرایطی که بانکهای مرکزی اروپا و ژاپن نیز نرخ بهره منفی را در اولویت قرار داده اند به نظر می رسد فدرال رزرو آمریکا نیز فعلا تصمیمی برای افزایش نرخ بهره نخواهد داشت.

بانکهای معتبر بین المللی از جمله گلدمن ساش نیز پیش بینی خود نسبت به قیمت جهانی طلا را پس از رای گیری بریتانیا افزایش داده اند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، کاهش ارزش سهام در بازارهای بین المللی و افت نرخ بهره اوراق قرضه تاثیر زیادی بر افزایش تقاضا و قیمت جهانی فلزات گرانبها به خصوص طلا داشته است. قیمت جهانی نقره نیز برای نخستین بار در ۲ سال گذشته از مرز ۲۰ دلار در هر اونس فراتر رفته است.

موسسه گلدمن ساش پیش بینی خود نسبت به قیمت طلا طی ۳ تا ۶ ماه آینده را بیش از ۱۰۰ دلار افزایش داده است. بانک او سی بی سی نیز اعلام کرده است که قیمت جهانی طلا به زودی تا سطح ۱۴۰۰ دلار در هر اونس افزایش خواهد یافت.

طی روزهای آینده نیز انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا به خصوص وضعیت اشتغال در ماه ژوئن می تواند تاثیر مهمی بر نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *