قیمت طلا همچنان در مسیر رسیدن به قیمت ۵۰۰۰ دلاری است
۱۳۹۴-۰۹-۲۸
سال ۲۰۱۶ می تواند فصل جدیدی را برای بازار طلا رقم بزند
۱۳۹۴-۰۹-۲۸

طلای جهانی که ریزش را با افزایش نرخ بهره و دلار تجربه کرد، با چشم اندازی منفی در سال ۲۰۱۶ روبرو و با بهای ۱۰۰۰ دلار پیش بینی شد.

به گزارش سایت طلا، افت اونس با تقویت نرخ بهره در کنار افزایش دلار سبب شد تا هفته ی آینده نیز کاهشی پیش بینی شود. سرمایه گذاران در شرایط کنونی ترجیح می دهند به جای خرید طلا در بازار ارز سرمایه گذاری کنند که در صورت ادامه ی روند صعودی دلار، طلا با کاهش بیشتری روبرو خواهد شد.

براساس این گزارش، اونس شنبه ی گذشته را با تشدید نگرانی ها از افزایش نرخ بهره آغاز کرد و همزمان با افت بهای نفت و تقویت دلار، سقوط ۱۴ دلاری را تجربه کرد و حتی افت بازارهای سهام نیز نتوانست به این فلز گرانبها کمکی کند.

ریزش اونس در روز دوشنبه و رسیدن آن به کف ۶ سال گذشته سبب شد تا اونس در روز سه شنبه در برابر تداوم تقویت دلار و بهای نفت مقاومت و کاهشی را تجربه نکند و بر بهای ۱۰۶۱ دلار ثابت بماند.

براساس این گزارش، بازار طلای تهران که هفته را با کاهش بها آغاز کرده بود، در روز دوشنبه نیز نوساناتی را تجربه کرد که در نهایت ارزش هر مثقال ۱۱۰۰ تومان پایین تر از روز گذشته و با بهای ۴۰۶ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.

به گزارش سایت طلا، اونس روز چهارشنبه را با نوسانهای شدید اما افزایشی آغاز کرد و ۱۲ دلار تقویت شد. اما روز پنج شنبه با تقویت دلار و چشم انداز مثبت نسبت به اقتصاد آمریکا در کنار افت بهای نفت تحت فشار قرار گرفت و تا بهای ۱۰۴۶ دلار پایین آمد که این رقم پایین ترین قیمت طلا از فوریه ۲۰۱۰ میلادی بود.

کمیته ی بازار فدرال رزرو چهارشنبه شب نرخ بهره را برای اولین بار در ۹ سال گذشته، ۰.۲۵ درصد افزایش داد که البته جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا بر تدریجی بودن روند افزایش نرخ بهره تأکید کرد و حتی از کاهش مجدد نرخ بهره در صورت تداوم روند نزولی نفت و تقویت دلار سخن به میان آورد.

فلز زرد روز جمعه با تضعیف دلار و شاخص های سهام، افزایش و در نهایت بر بهای ۱۰۶۷ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.

بازار تهران در روز سه شنبه افت بها را تجربه کرد اما در دو روز پایانی هفته افزایش یافت و ارزش هر مثقال طلای ۱۷ عیار به ۴۰۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید که با این وجود تغییرات هفتگی طلا منفی و به کاهش ۱۳۰۰ تومانی هر مثقال ختم شد.

گفتنی است، موسسه مالی کردیت اگریکول در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد قیمت طلا در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی تحت فشار ادامه ی روند صعودی دلار قرار خواهد داشت و اونس در شش ماه نخست به ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید.

البته برخی از کارشناسان اقتصادی و سرمایه گذاران معتقد هستند طلا در بلند مدت با افزایش روبرو خواهد شد. زیرا نگرانی های مربوط به افزایش نرخ بهره به اندازه کافی موجب افت طلا شده است و اتفاقات جدیدی می تواند اقتصاد جهانی را از رشد و رونق بازدارد و در ضمن اقتصاد آمریکا نیز به طور واقعی بهبود نیافته است.

سطح حمایتی طلا در شرایط کنونی ۱۰۴۶ دلار و سطح مقاومتی ۱۰۷۰ دلار است که برخی از تحلیلگران بهترین فرصت برای فروش را زمانی می دانند که قیمت جهانی طلا به کمتر از ۱۰۴۶ دلار برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *