شود از «بیشترین و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان ها» تا «کسب درآمد ۶۵ میلیارد دلاری روسیه از توافق کاهش تولید اوپک»

۵۵۰ هزار تومان؛ حباب قیمت سکه
۱۳۹۷-۰۴-۱۳
همان‌ها که سکه و ارز بُرده‌اند به خزانه کمک کنند/دولت دست به دامانِ رانت‌خواران شود
۱۳۹۷-۰۴-۱۳
نمایش همه

این پیمانه تیتر‌هایی همچون فتح مجدد کانال ۱۱۲ واحدی شاخص کل بورس، سقوط سنگین سهام چین ادامه یافت، طلای جهانی ارزان شد، عقب نشینی سکه از مرز ۳ میلیون تومانی، افزایش قیمت نفت با کم شدن موجودی نفت آمریکا، شگرد چین برای مقابله با دلار آمریکا و بالا بردن ارزش یوان و کم نوسانی تسه ها در بازار اوراق مسکن را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون فتح مجدد کانال ۱۱۲ واحدی شاخص کل بورس، سقوط سنگین سهام چین ادامه یافت، طلای جهانی ارزان شد، عقب نشینی سکه از مرز ۳ میلیون تومانی، افزایش قیمت نفت با کم شدن موجودی نفت آمریکا، شگرد چین برای مقابله با دلار آمریکا و بالا بردن ارزش یوان و کم نوسانی تسه ها در بازار اوراق مسکن را در بر دارد.

 

فتح مجدد کانال ۱۱۲ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با افزایش ۲۴۰۹ واحدی معادل ۲.۱۹ درصد به رقم ۱۱۲ هزار و ۳۴۶ واحد رسید. این در حالی است روز دوشنبه نیز شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی معادل ۱.۱۴ درصد نماگر کل بورس بودیم. تالار شیشه‌ای در چهارمین روز کاری هفته، بازهم شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۷۳۱ واحدی معادل ۲.۱۹ درصد به رقم ۳۴ هزار و ۱۰۲ واحد رسید. شاخص کل هم وزن، با رشد ۱۰۵ واحدی معادل ۰.۵۷ درصد، عدد ۱۸ هزار و ۷۳۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۷۵ واحدی معادل ۰.۵۷ درصد به رقم ۱۳ هزار و ۴۹۳ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۵۰۹ واحد افزایش معادل ۲.۰۸ درصد را رقم زد و به سطح ۱۲۳ هزار و ۳۰۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۲۰۰۲ واحد افزایش معادل ۲.۴۹ درصد به رقم ۸۲ هزار و ۴۹۳ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۶۰۲ واحد افزایش معادل ۱.۶۳ درصد همراه بود و عدد ۲۲۴ هزار و ۹۵۲ واحد را به نمایش گذاشت.

از «» تا «»  شود از «بیشترین و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان ها» تا «کسب درآمد ۶۵ میلیارد دلاری روسیه از توافق کاهش تولید اوپک» 903820 766

سقوط سنگین سهام چین ادامه یافت

روز سه‌شنبه، در حالی‌که بازارهای سهام آسیا تحت تاثیر افزایش اضطراب ناشی از مناقشات تجاری آمریکا با اقتصادهای مهم جهان، به هم ریخته است، سهام چین به شدت سقوط کرد. شاخص آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام‌اس‌سی‌آی ۱.۴ درصد سقوط کرد و به کمترین سطح خود از ۲۹ سپتامبر تا کنون رسید، اما در ادامه بخشی از این سقوط را جبران کرد و ۰.۵ درصد پایین‌تر به کار خود پایان داد. نیکی ژاپن هم سقوط ۰.۹ درصدی خود را حبران کرد و در پایان ۰.۱ درصد افت کرد. بدترین سقوط امروز مربوط به سهام چین بود. شاخص هانگ‌سنگ هنگ‌کنک با سقوط سنگین ۳.۳ درصدی به پایین‌ترین سطح ۱۰ ماهه خود رسید، درحالی که کامپوزیت شانگهای ۱.۹ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح ۲۸ ماهه خود رسید. اما در پایان معاملات امروز، شاخص هنگ‌کنگ از سقوط خود کاست ولی همچنان ۱.۹ درصد پایین‌تر باقی ماند. درحالی که بورس شانگهای کار خود را ۰.۰۵ درصد بالاتر از سطح بسته شده دیروز، به پایان رساند.

بیشترین و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در استان ها

بر اساس گزارش مرکز آمار، در خرداد ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل برای خانوارهای کل کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ١١۶.٢ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٩ درصد افزایش نشان می دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کل کشور ١٠.٢ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (١٣.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان اردبیل (۶.٩ درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان ایلام به طور متوسط ٣.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان اردبیل به طور متوسط ٣.٣ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به خرداد ١٣٩۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای کل کشور به عدد ٨.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کرمانشاه (١١.١درصد) و کمترین آن مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد (۵.٩ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در خرداد ماه ۵.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٢ واحد درصد افزایش نشان می دهد.

طلای جهانی ارزان شد

طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا تحت تاثیر رشد ارزش دلار که تقاضای سرمایه‌گذاری برای این فلز ارزشمند را محدود کرد، برای دومین روز متوالی کاهش یافت. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۲۳۹.۶۳ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته حدود یک درصد سقوط کرده و به ۱۲۳۷.۳۶ دلار رسیده بود که پایین‌ترین قیمت از ۱۲ دسامبر بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۴۰.۶۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته  ۱۲.۸۰ دلار یا یک درصد کاهش یافته و در ۱۲۴۱.۷۰ دلار بسته شده بود. طلا هفته گذشته ۱.۳ درصد و در ماه ژوئن ۳.۸ درصد و در سه ماهه دوم ۵.۵ درصد کاهش ثبت کرده بود و از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از چهار درصد افت قیمت داشته است.

عقب نشینی سکه از مرز ۳ میلیون تومانی

روز سه شنبه، قیمت سکه تمام طرح قدیم با افت ۶۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۲,۷۵۰,۰۰۰ تومان فروخته شده است. همچنین هر سکه تمام طرح جدید نیز، ۲,۹۶۰,۰۰۰ تومان ارزشگذاری شده است که نسبت به نرخ پایانی روز قبل، ۲۳ هزار تومان ارزان شده است. نرخ این سکه در ساعاتی از روز به رقم ۲ میلیون و ۹۳۳ هزار تومان هم کاهش یافته بود. هر نیم سکه بهار آزادی نیز در معاملات دیروز با افت ۲۵ هزار تومانی به رقم ۱,۴۳۰,۰۰۰ تومان رسید و هر ربع سکه بهار آزادی نیز ۷۵۰ هزار تومان ارزشگذاری شد که نسبت به روز قبل، ۱۰ هزار تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر سکه یک گرمی در بازار امروز، با ۲ هزار تومان کاهش به رقم ۴۱۸ هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت نفت با کم شدن موجودی نفت آمریکا

روز گذشته، قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز گذشته ۵۰ سنت افزایش یافت و ۷۷.۸۰ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۹۰ سنتی، بشکه ای ۷۴.۸۴ دلار صورت گرفت. دلیل افزایش قیمت نفت در روز گذشته، اعلام شرایط اضطراری از سوی کشور لیبی برای صادرات نفت، و همچنین توقف عرضه نفت کانادا عنوان شده است.

شگرد چین برای مقابله با دلار آمریکا و بالا بردن ارزش یوان

گزارش شده که برای حمایت از یوان، بانک های دولتی چین از جانب بانک مرکزی (PBOC) در حال پیش خرید دلار آمریکا بوده و بلافاصله آن را در بازار نقدی بفروش می رسانند. به نقل از Russia Today، پن گنگشنگ، معاون و رییس تنظیم کننده ارز خارجی بانک مرکزی چین گفته است که چین اطمینان دارد که می تواند ارزش یوان را در سطحی پایدار و “معقول” حفظ کند. یکی از معامله گران در یک بانک چینی در شانگهای گفته است: “این درست مثل آن می ماند که بانک های دولتی برای جلوگیری از کاهش ارزش یوان درحال جمع کردن گلوله هستند.” در اوایل روز سه شنبه، یوان با رسیدن به سطح ۶.۷۲۰۴ در برابر دلار، به پایینترین سطح خود از ۷ اوت ۲۰۱۷ رسیده است. رکود بازار ارز چین در حالی اتفاق افتاده که قرار است از ۶ ژوئیه، تعرفه های ایالات متحده آمریکا بر روی کالاهای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار اعمال شود. پکن قول داده است که طی حرکتی متقابل، تعرفه هایی را بر محصولات آمریکایی اعمال کند.

کم نوسانی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۵ (تسه۹۵۱۲) با افت ۱/ ۰ درصدی به قیمت ۶۷ هزار و ۷۱۴ تومان معامله شدند. در روزهای اخیر شاهد روند کم‌نوسان «تسه»ها در سطح ۶۸ هزار تومانی بودیم. با قرار گرفتن در فصل اوج تقاضای مسکن، شاهد افزایش تدریجی تقاضای اوراق تسهیلات مسکن هستیم. امری که می‌تواند حمایت کف ۶۷ هزار تومانی را در مقابل «تسه»ها تقویت کند. همچنان جهش ۴۵ درصدی قیمت مسکن در خرداد نسبت به خرداد سال گذشته و پایین بودن قدرت خرید متقاضیان عامل فشار بر تقاضای مصرفی مسکن است. همچنین قابلیت نقدشوندگی بالاتر واحدهای کم‌متراژتر از جمله عوامل اقبال متقاضیان است (سهم ۵۴ درصدی واحدهای زیر ۸۰ متر در خرداد). در این راستا، مدیر امور اعتباری بانک مسکن، اولویت وام مسکن و ارائه سقف‌های بالاتر به سازندگان واحدهای زیر ۷۵ متر و بافت فرسوده را اعلام کرد.

کسب درآمد ۶۵ میلیارد دلاری روسیه از توافق کاهش تولید اوپک

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که توافق کاهش تولید نفت اوپک بیش از ۴ تریلیون روبل معادل تقریبا ۶۵ میلیارد دلار درآمد اضافی برای این کشور به دنبال داشته است. در همین حال «کریل دمیتریوف» رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه در مصاحبه ای با شبکه «ان تی وی» روسیه گفت: به لطف همکاری رییس جمهور «ولادیمیر پوتین» با پادشاه عربستان، روابط ۲ کشور در سطح بی نظیری است و این موضوع منجر به افزایش قابل توجه در بوجه روسیه می شود. معتقد هستیم که بودجه روسیه بیش از ۴ تریلیون روبل را به لطف این توافق با عربستان به دست آورده است. در دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی، اوپک، روسیه و دیگر تولید کنندگان بزرگ نفت توافق کردند که تولید خود را برای یک دوره ۶ ماه تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این قرارداد ۲ بار تمدید شد و منجر به افزایش قیمت نفت از ۵۴ دلار در هر بشکه به ۸۰ دلار شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *