فدرال رزرو آمریکا بار دیگر در ماه مارس نرخ بهره را افزایش می دهد

شکسته شدن سطح حمایتی ۱۰۴۰ دلاری موجب افت قیمت طلا تا ۹۵۰ دلار خواهد شد
۱۳۹۴-۰۹-۲۹
آخرین تقویم اقتصادی و شاخص های مالی جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی
۱۳۹۴-۰۹-۳۰
نمایش همه

نتایج تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد که دو سوم اقتصاددانان بین المللی بر این باورند که فدرال رزرو آمریکا تا ۳ ماه آینده بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

به گزارش سایت طلا ، فدرال رزرو آمریکا در آخرین نشست خود در سال ۲۰۱۵ میلادی مطابق با انتظارات و پیش بینی های اولیه تصمیم گرفت تا نرخ بهره را برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی به میزان ۰.۲۵ درصد افزایش دهد.

بر اساس این گزارش نظرسنجی رویترز نشان می دهد که بیش از دو سوم کارشناسان اقتصادی بر این باورند که فدرال رزرو آمریکا تا مارس ۲۰۱۶ میلادی نرخ بهره را افزایش خواهد داد. البته جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا تاکید کرده است که روند صعودی نرخ بهره تدریجی خواهد بود و هیچ عجله ای برای افزایش سریع نرخ بهره وجود ندارد.

با توجه به پایین بودن قیمت جهانی نفت و تاثیر منفی آن بر نرخ تورم، این مساله فشارهای زیادی را بر تولیدکنندگان آمریکایی و سایر کشورهای بزرگ جهان وارد کرده و به نظر می رسد فدرال رزرو برای افزایش متوالی نرخ بهره محتاطانه عمل کند.

۷۷ نفر از ۱۲۰ اقتصاددانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده اند، بر این باورند که فدرال رزرو تا ماه مارس نرخ بهره را مجددا افزایش خواهد داد. البته برخی تحلیلگران اقتصادی نیز تاکید کرده اند که فدرال رزرو نرخ بهره را در سه ماه دوم سال آینده افزایش می دهد.

ویلیام لی رئیس بخش تحقیقات اقتصادی موسسه سیتی تاکید کرد: بی شک افزایش نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده تاثیر زیادی بر بازارهای مالی و قیمت انواع کالاهای راهبردی خواهد داشت. البته ما مطمئن هستیم که روند واقعی افزایش نرخ بهره آمریکا احتمالا کندتر از چیزی است که از سوی فدرال رزرو اعلام شده است. نوسانات شدید بازارهای مالی بین المللی می تواند بر تصمیم مقام های فدرال رزرو برای افزایش بیشتر نرخ بهره طی ماه های آینده موثر باشد.

گزارش سایت طلا حاکیست، برخی سیاستگذاران فدرال رزرو پیش بینی کرده اند که نرخ بهره آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۱.۲۵ تا ۱.۵ درصد خواهد رسید. نظرسنجی رویترز نیز نشان می دهد که نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تا پایان سال آینده به ۱ تا ۱.۲۵ درصد می رسد.

البته در این نظرسنجی برخی کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند که نرخ بهره آمریکا تا پایان سال آینده به بیش از ۱.۷۵ تا ۲ درصد خواهد رسید و برخی نیز اعلام کرده اند که فدرال رزرو طی سال آینده نرخ بهره را افزایش نخواهد داد.

در حالی که فدرال رزرو قصد دارد به هدف نرخ تورم ۲ درصدی دست یابد، این نظرسنجی نشان می دهد که اقتصاددانان معتقدند نرخ تورم آمریکا تا پایان سال آینده به کمتر از ۱.۵ تا ۱.۷ درصد خواهد رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *