قیمت طلا پس از افت شدید شب گذشته بار دیگر افزایش داشته است

افزایش نرخ بهره آمریکا لزوما برای طلا بد نخواهد بود
۱۳۹۴-۰۹-۲۷
قیمت طلا در شش ماه نخست سال آینده به ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید
۱۳۹۴-۰۹-۲۷
نمایش همه

قیمت طلا در بازارهای جهانی پس از افت شدید شب گذشته در آغاز مبادلات امروز جمعه با افزایش روبرو شده و به بالاتر از ۱۰۵۰ دلار در هر اونس رسیده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز ، قیمت طلا روز گذشته پس از اعلام تصمیم فدرال رزرو آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی، با بیشترین کاهش در ۵ ماه اخیر روبرو شد. تقویت ارزش دلار آمریکا عامل اصلی افت قیمت طلا بوده است.

بر اساس این گزارش همان طور که انتظار می رفت فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست دو روزه خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را برای نخستین بار در ۹ سال اخیر به میزان ۰.۲۵ درصد افزایش دهد و این مساله در نهایت منجر به افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا شده است.

قیمت هر اونس طلا نیز امروز جمعه با ۰.۳ درصد افزایش به بیش از ۱۰۵۴ دلار رسیده است. قیمت طلا روز گذشته با کاهش شدید ۲ درصدی روبرو شده بود که این میزان کاهش از ماه جولای بی سابقه بوده است. قیمت طلا در هفته جاری نیز تاکنون ۲ درصد کاهش داشته تا بدترین عملکرد در ۶ هفته اخیر را بر جا بگذارد.

سام لافلین تحلیلگر ارشد موسسه ام کی اس در این باره گفت: ادامه روند صعودی ارزش دلار فشار زیادی را بر قیمت فلزات گرانبها وارد می کند و عامل اصلی این مساله نیز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا است.

شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی به بالاترین سطح خود در ۲ هفته اخیر رسیده است. قیمت طلا روز گذشته برای لحظاتی به کمتر از ۱۰۴۷ دلار رسید که این رقم نزدیک به پایین ترین قیمت طلا در ۶ سال اخیر بوده است.

قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۱ درصد کاهش داشته که علت اصی این کاهش نگرانی نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بوده است.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار طلا بر این باورند که قیمت این فلز زرد به زودی به سطح ۱۰۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید. میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰.۷ درصد کاهش به کمتر از ۶۳۰ تن رسیده که این پایین ترین رقم از سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی به شمار می رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *