قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ تحت تاثیر تقاضای چین افزایش خواهد یافت

احتمال افزایش ۱۰تا ۲۰ دلاری قیمت طلا وجود دارد
۱۳۹۴-۱۱-۰۷
تازه ترین گزارش صندوق بین المللی پول از میزان ذخایر طلای بانکهای مرکزی
۱۳۹۴-۱۱-۰۷

موسسه تحقیقاتی جی اف ام اس در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی تحت تاثیر روند کند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و رشد تقاضای چین با افزایش همراه خواهد شد.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، موسسه جی اف ام اس اعلام کرد: تقاضای طلای در سال ۲۰۱۵ میلادی با کاهش ۲ درصدی روبرو شده است ولی تقاضای این فلز زرد در سال ۲۰۱۶ میلادی تحت تاثیر روند کند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و نگرانی های مربوط به رشد اقتصادی چین و تضعیف ارزش یوان در برابر دلار، با افزایش بیشتری همراه می شود.

بر اساس این گزارش موسسه جی اف ام اس اعلام کرد: قیمت جهانی طلا تا پایان امسال به بیش از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید و میانگین قیمت طلا نیز به ۱۱۶۴ دلار می رسد. تقاضای جهانی طلا نیز امسال با رشد ۵ درصدی روبرو می شود.

تحلیلگران جی اف ام اس اعلام کردند که مصرف کنندگان چینی نگران کاهش ارزش یوان هستند و افت ارزش یوان موجب افزایش تقاضای طلا در بازار چین خواهد شد.

موسسه جی اف ام اس افزود: کاهش رشد اقتصادی چین و چشم اندز منفی مربوط به ارزش یوان در میان مدت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود. با برقراری ثبات در بازار جهانی طلا شاهد ورود سرمایه گذاران بیشتری به بازار خواهیم بود.

در حالی که کارشناسان اقتصادی پیش از این اعلام کرده بودند که فدرال رزرو امسال ۴ بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد ولی به نظر می رسد که عملکرد ضعیف اقتصادی این کشور موجب خواهد شد تا فدرال رزرو امسال با روند کندتری اقدام به افزایش نرخ بهره کند و این مساله نیز به نفع قیمت طلا خواهد شد.

فدرال رزرو در نشست دسامبر برای نخستین بار در ده سال گذشته نرخ بهره را افزایش داده است. نگرانی های مربوط به افزایش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۵ موجب شد تا قیمت طلا با افت ۱۰ درصدی روبرو شود.

گزارش سایت طلا حاکیست، تقاضای جواهرات طلا در سال گذشته با افت ۳ درصدی روبرو شده، تقاضای سرمایه گذاری نیز ۲ درصد کاهش داشته و تقاضای صنعتی طلا نیز بیش از ۴ درصد کاهش را تجربه کرده است.

در ۳ ماه پایانی ۲۰۱۵ میلادی بازار طلا با مازاد عرضه روبرو شده است. البته با توجه به افت قیمت طلا در ماه های گذشته به نظر می رسد تولید و عرضه جهانی این فلز زرد با کاهش روبرو شود و رشد تقاضا از سوی دیگر موجب خواهد شد تا قیمت طلا در ماه های آینده روندی صعودی داشته باشد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *