نظر عبده تبریزی درباره نقش بانک مرکزی در بازار آتی سکه/ وظیفه فعلی بازارسرمایه

تعویق عرضه حواله‌های پیش‌فروش شده سکه
۱۳۹۷-۰۴-۱۰
بالا و پایین قیمت‌ها در بازار/ سکه ۲.۹۱۵.۰۰۰ تومان شد
۱۳۹۷-۰۴-۱۰

عضو شورای عالی بورس با بیان اثر مثبت حضور بانک مرکزی در بازار آتی سکه ، وظیفه بازار سرمایه در شرایط فعلی را اعلام کرد.

نظر عبده تبریزی درباره نقش بانک مرکزی در بازار آتی سکه/ وظیفه فعلی بازارسرمایه  نظر عبده تبریزی درباره نقش بانک مرکزی در بازار آتی سکه/ وظیفه فعلی بازارسرمایه 521114135368002

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حسین عبده تبریزی درباره نقش معاملات آتی در صعود قیمتی سکه در بازار آزاد و بحث ممنوعیت این معاملات برای کنترل بازار آزاد و جایگزینی طرح پیش‌فروش سکه با اوراق گواهی و معامله در بورس کالا به گفت و گو با تسنیم نشست که بدین شرح است:

قیمت سکه طلا در بازار آزاد روز به روز بیشتر می‌شود و برخی از کارشناسان می‌گویند بازار آتی سکه در این افزایش قیمت بی‌تاثیر نیست و بر همین اساس، زمزمه‌هایی از جلوگیری از فعالیت بازار آتی شنیده می‌شود؛ به نظر شما آیا قیمت سکه در بازار آزاد از بازار آتی سیگنال می‌گیرد؟

عبده تبریزی: ممنوعیت فعالیت در بازار آتی، راه حل خوبی نیست و بانک مرکزی به جای این تصمیم می‌تواند در بازار آتی فعالیت داشته باشد و نظر را اعمال کند. اگر بانک مرکزی در بازار آتی سکه فعال شود، طبیعی است که بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و می‌تواند با توجه به افزایش عرضه، قیمت را کاهش دهد.

سکه و ارز از یک جنس هستند و اگر جمع‌بندی بانک مرکزی این است که قیمت آنها حباب دارد، می‌تواند به جای جلوگیری از فعالیت،در بازار به عنوان بازیگر نقش ایفا کند. بنابراین در خصوص سکه، راه‌حل وارد شدن بانک مرکزی به بازار آتی است. همچنین، پیش از این قرار بود که بازار ارز در هنگام تک نرخی شدن به بورس کالا وارد شود، اما پس از مدت کوتاهی که ارز تک نرخی بود، مجدد بحث دو نرخی شدن آن به میان آمد واین فرصت اکنون وجود ندارد. اکنون دولت به دنبال ورود مجوز واردات به بورس است تا افراد،دلار ۴۲۰۰ تومانی را به دولت بدهند و در مقابل، مجوز واردات بگیرند و کالا را در بورس معامله کنند.

بانک مرکزی تصمیم دارد برای سکه‌های پیش‌فروش شده اوراق گواهی سکه طلا منتشر کند و به مردم فرصت دهد پیش از موعد سررسید بتوانند آن را نقد کنند. این اقدام بانک مرکزی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عبده تبریزی: برای سکه طلا، انواع بازار را می‌توان طراحی کرد و آن را می‌توان به صورت فیزیکی، اوراق گواهی یا ابزار مشتقه در بورس کالا فروخت. با توجه به اینکه مردم و سرمایه‌گذاران عمدتا به دنبال این هستند که قدرت خرید را حفظ کنند و خرید و نگهداری سکه برای آنها ریسک مفقودی را به دنبال دارد، بنابراین می‌توانند اوراق گواهی سکه را برابر با سکه فیزیکی دریافت کنند و این ریسک را پوشش دهند به این ترتیب، طرح جایگزینی می‌تواند در فعال شدن بازار اوراق گواهی تاثیر خوبی داشته باشد. اما، اگر بانک مرکزی در عرضه و تقاضا  نقش جدی ایفا نکند، ریسک سفته‌‎بازی هم وجود دارد که باید به آن نیز توجه ویژه کرد.

چند وقتی است که از شیوه‌های نوین تامین مالی برای شهرداری صحبت می‌شود. در این زمینه بورس چه کمکی می‌تواند به گسترش شهری انجام دهد؟

عبده تبریزی: شهرداری‌ها باید وارد بازار سرمایه شوند و شهرفروشی به عنوان شیوه تامین مالی دیگر امکان پذیر نیست. این درحالی است که در گذشته نظام تامین مالی حاکم بر شهرداری، حاصل فروش شهر بوده است. شهرفروشی از اواخر دهه ۶۰ آغاز شد و شیوه درستی برای تامین مالی پایدار برای شهر نبوده و نتوانست مشکلات شهری مانند تهران را حل کند.

البته شیوه‌های تامین مالی نوین نیز ارزش‌های ۵۰درصدی خلق نمی‌کند، بلکه فقط نقش کمک کننده دارد. بنابراین اگر نتوانیم اقتصاد شهر را تعریف کنیم، کاری از ابزارها و شیوه‎ها ساخته نیست. یکی از مهم ترین روش های نوین درآمدزایی و تامین منابع مالی حضور شهرداری‌‎ها در بازار سرمایه بوده که لازمه آن، فعالیت‌‎های شفاف در صورت‌های مالی است.

در شرایط کنونی چه توصیه‌ای برای بازار سرمایه دارید؟

عبده تبریزی: اعتمادسازی و تقویت از مهمترین اصول بازارها از جمله بازار سرمایه است. تصمیمات آمریکا تاثیر را بر بازارها گذاشته و بازار سرمایه فرصت دارد در شرایط عدم اطمینان، خود را به عنوان محلی مطمئن، مستقر کرده و ضمن شناساندن ظرفیت‎های بازار از حرکت‌هایی که اعتماد را نسبت به بازار سلب می‌کند، پرهیز کند.

بازار سرمایه وظیفه دارد اطمینان را در اقتصاد بیشتر کند. یعنی باید سعی کنیم اعتماد مردم را به جایی که معتبر است و مشکلات سیستم بانکی را ندارد، افزایش دهیم. در عین حال، باید مراقبت کرد سهمی به بازار وارد نشود که مساله‌ای داشته باشد یا مثلا یک کارگزاری رفتار غیرحرفه‌ای داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *