درباره طلای تقلبی و راه های شناسایی آن
۱۳۹۷-۰۳-۲۰
نکته هایی پر فایده درباره طلا و جواهر
۱۳۹۷-۰۳-۲۰

همانطور که می دانید نقرهیکی از فلزات گران‌بها به شمار می‌رود و بیشتر کاربردهای نقره ناشی از قابلیت‌های آن به عنوان یک فلز گران‌بها و همچنین قابلیت رسانایی بسیار بالای آن است. در چند سال اخیر بیشترین مصرف نقره به ترتیب در بخش صنعت به ویژه الکترونیک و صنعت جواهرات و لوازم تزئینی، تولید سکّه و مدال، صنایع عکاسی و ساخت ظروف و لوازم غذاخوری بوده‌است.

نمونه ای از بکار گیری نقره در ظرف نقره – تولید شده توسط جواهری ریحانی

همه چیز درباره نقره 74567276

از دیگر کاربردهای نقره می‌توان به ساخت آینه و دوربین، به عنوان کاتالیزور فرایندهای شیمیایی، ملغمه پرکردن دندان و ساخت برخی سازهای موسیقی اشاره کرد. ضمن اینکه سکه‌ها و شمش‌های نقره برای سرمایه‌گذاری و به عنوان پناه امن سرمایه به‌کار می‌روند.

نمونه ای از بکار گیری نقره در آینه شمعدان – تولید شده توسط جواهری ریحانی

همه چیز درباره نقره 78485642

خصوصیات فلز نقره
نقره اگر خالص باشد در حالت عادی فلزی براق و نسبتا نرم است که تا اندازه ای سخت تر از فلز طلاست. زمانیکه این فلز پرداخت شود، دارای درخشندگی بسیار زیادی می‌شود تاجایی که می تواند می‌تواند ۹۵% از نور تابیده به خود را بازتاب نماید. این عنصر در میان کلیه فلزات ، مقام بهترین رسانا در زمینه گرما و الکتریسیته را دارا است و در زمینه قدرت چکش خواری و مفتول شوندگی نیز دارای مرتبه دوم پس از طلا است.

همه چیز درباره نقره 28947476

از نظر چگالی ، باید گفت چگالی نقره ۱۰٫۵ برابر آب است، بصورتیکه یک متر مکعب از آن دارای وزن ۱۰۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد ضمن آنکه نقره در ۹۶۱ درجه سانتیگراد ذوب شده و در حدود ۲۲۰۰ درجه سانتیگراد می‌جوشد.
طلا و نقره مانند محلولهای واقعی می‌توانند در هر نسبتی با یکدیگر مخلوط شده و آلیاژ تشکیل دهند. کیفیت نقره و یا بعبارت بهتر عیار آن بر حسب تعداد قسمت نقره خالص در ۱۰۰۰ قسمت مخلوط فلزات بیان می‌گردد و بطور معمول نقره تجاری دارای عیار ۹۹۹ است.

شمش طلا و نقره
همه چیز درباره نقره 48853589

نقره از دوران باستان برای بشر شناخته شده بوده است. یک عنصر پرارزش درخشنده و واسطه که در برابر خوردگی مقاومت نشان می دهد، اگرچه این عنصر در حضور ترکیب های گوگرد تیره می‌شود. این عنصر در حالت آزاد به صورت تکه ای، سیمی و رسوب های رگه ای یافت می شود. در کانی‌هایی نظیر آرژنتین (سولفید نقره) و نقره شاخی (کلرید نقره) نیز یافت می شود. نقره عنصری چکش خوار و شکل پذیر است که می‌تواند با عناصر فلزی دیگر ترکیب شده و آلیاژهای بسیار مفیدی بدهد. از آلیاژهای آن در جواهرسازی، لوازم آشپزخانه، سکه و کنتاکت‌های الکتریکی استفاده می‌شود، زیرا نقره رسانای بسیار کارآمدی برای گرما و الکتریسیته می‌باشد.

این ویژگی، نقره را گزینه مناسبی برای آب کاری می‌سازد. نقره دارای کاربردهای بسیاری است، چه در حالت خالص چه در حالت ترکیبی. برمید نقره پودر زرد رنگی است که در معرض نور تیره می‌شود و به خاطر همین ویژگی به صورت گسترده در لایه‌های نازک عکس ها به کار می‌رود. نیترات نقره که ماده بلورین سفید رنگی است نیز چنین خاصیتی دارد. به علاوه در پزشکی ماده ضدعفونی کننده و ماده بند آورنده خون محسوب می‌شود. کلرید نقره نیز که بلوری سفید رنگ است کاربرد یکسانی با برمید نقره دارد.

نقره در ملغمه‌هایی که برای پر کردن دندان به کار می روند و همچنین در لحیم نقره به کار می‌رود. مس، نقره و طلا همگی در یک گروه واسطه قرار گرفته‌اند و به همین دلیل دارای شباهت های فیزیکی و شیمیایی فراوانی هستند. پر رنگ ترین کاربرد آن‌ها در فناوری در زمینه الکترونیک می باشد، زیرا علاوه بر اینکه رسانای خوبی هستند، غیرفعال نیز می‌باشند. به عنوان مثال در یک کامپیوتر می‌توان هر سه این عناصر را به صورت بخشی از مدارهای بزرگ و کوچک یافت.

 

تعد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *