کاهش قیمت‌های بازار ارز و سکه با شیب کم
۱۳۹۷-۰۴-۲۶
رشد دسته‌جمعی قیمت انواع سکه/سکه طرح جدید ۱۱۰ هزار تومان گران شد
۱۳۹۷-۰۴-۲۶

بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت ایتالیایی طراح و سازنده کاپ جام جهانی در حدود ۵ کیلوگرم طلا در این کاپ استفاده کرده است.

همه چیز درباره کاپ جام جهانی/ این کاپ چند می‌ارزد؟  همه چیز درباره کاپ جام جهانی/ این کاپ چند می‌ارزد؟ 824303107129202

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، یکی از جنجالی‌ترین مسائل جام جهانی جنس کاپ، میزان طلای مورد استفاده در آن و میزان ارزش واقعی آن است.

بدون اغراق بسیاری از طرفداران فوتبال همواره نسبت به قیمت واقعی کاپ جام جهانی و رقم دقیق طلای مورد استفاده در آن کنجکاو بوده‌اند.

کاپ کنونی در سال ۱۹۷۰ میلادی و توسط شرکت ایتالیایی Stabilimento Artistico Bertoni طراحی و برای نخستین بار در جام جهانی آلمان غربی در سال ۱۹۷۴ از آن رونمایی شد.

گازانیجیا، طراح این کاپ می‌گوید: من برای ساخت آن از دو تصویر ورزشکار و جهان الهام گرفتم.

کاپ قبلی با نام جولز ریمت، پس از سه دوره قهرمانی برزیل در جام جهانی در سال‌های ۱۹۷۰، ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ به طور کامل به تیم ملی برزیل اهدا شد؛ چراکه در آن زمان رسم بود که هر تیمی که سه دوره قهرمان جام جهانی شود کاپ جام جهانی را برای همیشه نگه دارد. البته در سال ۱۹۸۳ این کاپ از برزیل دزدیده شد و هیچ وقت کشف نشد.

کاپ فعلی ۳۶.۸ سانتی‌متر بلندی و قطر کف آن ۱۲.۵ سانتی‌متر است. وزن کامل این کاپ ۶۱۷۵ گرم و طلای مورد استفاده در ۴۹۲۷ گرم طلای ۱۸ عیار است. البته در کف این کاپ دو لایه از مرمر سبز برای پایدار بودن آن مورد استفاده قرار گرفته است.

بنا به اعلام موسسه BullionStar سنگاپور، میزان ۴۹۲۷ گرم طلای ۱۸ عیار برابر با ۳۶۹۵.۲۵ گرم طلای خالص معادل ۱۱۸.۸ اونس است. این موسسه مدعی است با قیمت هر گرم طلا ۴۰ دلار، قیمت این کاپ ۱۵۰ هزار دلار برآورد می‌شود.

از این کاپ تاکنون ۱۴ بار در جام‌های جهانی ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۸ استفاده شده و فیفا به هر کشوری که برنده جام جهانی فوتبال می‌شود، یک کپی از کاپ اصلی هدیه می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *