کاهشی در حدود یک درصد برای قیمت جهانی طلا در هفته ی گذشته

تاثیر منفی کاهش قیمت طلا به زیر ۱۰۰۰ دلار بر شرکتهای معدنی جهان
۱۳۹۴-۰۹-۲۸
مسیر روشنی برای قیمت طلا طی روزهای آینده وجود ندارد
۱۳۹۴-۰۹-۲۸

قیمت طلا در بازارهای جهانی در پایان مبادلات روز جمعه تحت تاثیر کاهش ارزش دلار آمریکا قرار گرفت و با افزایش نسبی روبرو شد ولی در هفته ای که گذشت کاهش یک درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی مارکت واچ، تصمیم فدرال رزرو آمریکا در افزایش نرخ بهره برای نخستین بار از سال ۲۰۰۶ میلادی تاثیر زیادی بر کاهش قیمت طلا در هفته گذشته داشته است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با ۱۵.۴۰ دلار افزایش به بیش از ۱۰۶۵ دلار رسید ولی در هفته ای که گذشت با کاهش یک درصدی روبرو شده است.

قیمت طلا روز پنج شنبه نیز به پایین ترین سطح از سال ۲۰۰۹ میلادی رسیده بود. نعیم اسلم تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری آوا ترید تاکید کرد: ما هنوز بر این باوریم که قیمت جهانی طلا در بلندمدت با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد چرا که اتفاقات زیادی وجود دارد که می تواند اقتصاد جهانی را از مسیر رشد و رونق خارج کند و این مساله به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

وی افزود: با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی، سرمایه گذاران از طلا برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه های خود استفاده خواهند کرد. نوسانات احتمالی شاخص سهام طی ماه های آینده نیز می تواند دلیل خوبی برای سرمایه گذاری در بازار طلا باشد.

البته برخی سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که ادامه روند صعودی ارزش دلار می تواند در کوتاه مدت موجب کاهش بیشتر قیمت طلا شود. به نظر می رسد سطح حمایتی حساس قیمت طلا در روزهای آینده ۱۰۴۶ دلار در هر اونس خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد تا سطح ۱۰۰۰ دلاری کاهش خواهد یافت.

برپایه گزارش سایت طلا، شاخص ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی روز جمعه با کاهش ۰.۴ درصدی روبرو شده و این مساله تاثیر مهمی بر افزایش قیمت طلا داشته است.

البته کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می تواند در کوتاه مدت موجب تقویت بیشتر ارزش دلار شود و این مساله به ضرر قیمت طلا خواهد بود.

شورای جهانی طلا نیز در آخرین گزارش خود در سال ۲۰۱۵ میلادی پیش بینی کرده است که افزایش تقاضای هند و چین در سال ۲۰۱۶ میلادی مانع از کاهش شدید قیمت این فلز زرد خواهد شد. البته به نظر می رسد با توجه به در پیش بودن تعطیلات کریسمس و افت مبادلات بین المللی، قیمت طلا در هفته های نخست ژانویه با کاهش روبرو شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *